Майски Сняг – Spirea Vanhouttei
Няма как да говорим за озеленяване през месец май и да пренебрегнем растението, станало популярно у нас като “ майски сняг ” заради разкошните бели цветове, с които се отрупва по това време на годината.
Още известен по света като Spirea Vanhouttei или “булчин венец” този храст не случайно е толкова широко разпространен. Той има разнообразни приложения в ландшафтния дизайн – може да се използва като силен цветен акцент в естествената си форма с изящно разклоняващите се като фонтан клони или да се оформи в неформален жив плет. Името “булчин венец” се е появило заради честото използване на майския сняг в сватбена украса – обилно покритите с бели цветчета клонки са изключително подходящи за този повод.
Не на последно място майски сняг е издръжлив при разнообразие от климатични условия и дори любители градинари могат да да го отгледат в собствената си градина без особена трудност.
Спирея майски сняг – Засаждане
Когато се засажда Spirea Vanhouttei е важно да се вземе предвид размера, който може да достигне зрелия храст – около 6 метра диаметър. Ако не планирате редовно подрязване или определена форма, оставете на Вашия майски сняг достатъчно пространство. Откъм светлина, както повечето цъфтящи храсти, Spirea Vanhouttei предпочита слънчево позициониране, но може да вирее и на частична сянка.
Почвата трябва да е киселинна с pH между 3.7 и 7.0. Преди да засадите храста, направете тест на почвата и при необходимост, приложете препарат за коригиране на pH. За да засадите майския сняг, пригответе дупка с ширина поне 2-3 пъти над тези на кореновата система и дълбочина равна на височината на кореновата система. Необходимо е почвата на мястото Ви за засаждане да не е твърде песъчлива, за да задържа добре влага, но не прекомерно подгизнала.
Горната част на кореновата система трябва да остане на нивото на земята, за да се избегне задушаване. Полива се обилно. Засаждането може да се направи както през пролетта, така и през есента.
Поливане и подхранване
Майският сняг не е капризно растение и не изисква твърде стриктна поддръжка. Наторяването е добре да се случва веднъж годишно към края на зимата или през ранната пролет с бавно действащ фертилизатор, който е подходящ за храсти и дървета.био продукти
Добре е всяка пролет около корените да се поставят дървесни стърготини, които да спомагат задържането на влага и да предотвратяват появата на плевели. През първата година след засаждането се полива при необходимост, така че почвата да остава леко влажна.
Виж дървесни стърготини в нашия онлайн магазин:
https://shop.thconsulting.eu/produkt/мулч
По-добър подход е дълбокото поливане и оставянето на почвата да изсъхне донякъде, отколкото ежедневното поливане по малко, което може да доведе до загниване на корените. Веднъж добре установило се, растението почти не изисква допълнително поливане, освен в периоди на продължителна суша.
Подрязване
Майският сняг не изисква задължително подрязване, макар че реагира добре на него. Ако обаче искате да намалите размера му или растението изглежда като да има нужда от освежаване, подрязването трябва да се прави веднага след прецъфтяване. По-късното подрязване има шанс да окаже негативен ефект върху цъфтежа през следващата пролет. Премахнете първо клоните, които са повредени – имат видими счупвания или пожълтели листа.
Винаги подрязвайте отдолу, възможно най-близо до стъблото. Ако искате да намалите размера или да освежите, премахнете по-старите клони, за да дадете достъп на светлина по-навътре в храста. Така храстът ще има възможност да запази естествената си красива форма.