Едва ли има човек, който да не асоциира красивите зелени стени с живописните лабиринти, които голяма част от средновековни замъци имат в близост до основната си постройка. Зеленината, която изградена по подобаващ начин се превръща в истинска оживяваща плетеница от коридори и задънени улици, се използва и до ден-днешен в ландшафтната архитектура. Така се изграждат живите стени, които наричаме още и жив плет.
В множеството от случаи, използвани като декоративен елемент и част от екстериора на дадено открито пространство, живите плетове имат и своята функционална насоченост, а именно – да привнасят известна сигурност на даден имот.
Следвайки изцяло прагматичната насоченост на живите плетове, за увеличаване сигурността на имота, ладншафтните архитекти често използват стабилни и бодливи храсти или малки дървета. Класически пример е жива стена, изградена от японското растение Холи, което много прилича на вече добре познатия ни чемшир. Това вечнозелено и широколистно растение има разнообразие от сортове, като варира в големина на листата. Те, на свой ред, бидейки бодливи, са идеалната комбинация от естетическа завършеност и надеждност що се касае до укрепването сигурността на имота.
Друг пример за широколистни евъргрийни са люляковите храсти и Розата на Шарън. Такъв тип жив плет невинаги подлежи на стриктно подстригване, като се допуска недооформен вид и абсолютно естествен вид на използваната растителност. В зависимост от сезона, комбинацията от гъста зеленина с разцъфнали пъпки и благоухание превръщат живия плет в много повече от ограда. Тогава дишащата стена заема главна роля в живописната картина на заобикалящия ландшафт.
Освен свободно растящи широколистни или иглолистни евъргрийни, за изграждане на жива стена се използват и виещи се растения, подкрепени с различни конструкции. Тогава дизайнът на плета има чисто екстериорна функция, като разделя различни туфи цветя, образува пътечки и оформя площадки.
Различните типове растения, избрани за конкретната жива стена, изискват различни грижи. Някои следва да бъдат засадени по-нагъсто, за да образуват и по-стабилна повърхност, която в последствие да бъде обработвана. Други пък изискват пространство, имайки предвид разрастването на листата и цветовете напред във времето.
Цялостната поддръжка на живата стена не търпи особени капризи, като в множеството от случаи се изисква старателно подстригване на растителността, както и периодичното и поливане и освежаване.пътни такси италияПовече от „Tи Ейч Консултинг“