Навярно няма символ, който да се свързва по-силно с празнуването на Коледа, от украсеното коледно дърво. И макар голяма част от съвременните деца да чакат подаръците си под коледното дърво, традицията да се украсява иглолистно дръвче има много стари корени. Древните езичници са приписвали специални сили на вечнозелените растения. Използвали са ги за защита на домовете си от злонамерени духове, а впоследствие и за украса. В много пагански религиозни традиции украсяването на вечнозелено дърво се свързва с честването на най-дългата нощ в годината и завръщането на природата към живот. Този елемент присъства в отбелязването на оздравяването на египетския бог Ра. Също и в сатурналиите, организирани от ранните римляни в чест на Сатурн, богът на земеделието. В северна Европа келтските жреци, наричани друиди, също украсяват храмовете си с вечнозелени клонки като символ на безсмъртие.
Свързването на украсеното коледно дърво с празника се корени в Германия, където християните лутерани започват да внасят окичени елхи в домовете си.
Легендата разказва, че прибирайки се от литургия, самият Мартин Лутер вижда искрящите светлини на свещи на фона на тъмнозелени борови клонки. Така поставя начало на традицията да се окачват светлинки на коледното дърво. Популяризирането на този ритуал пък се свързва с английската кралица Виктория. За разлика от предшествениците си на трона, тя е много популярна сред поданиците си. След като в лондонски вестник излиза илюстрация на кралицата и семейството ѝ пред украсено коледно дърво, модата бързо се разпространява. Впоследствие обхваща целия християнски свят. Към момента всяка година се произвеждат между 34 и 36 милиона живи коледни дръвчета, като над 95 процента от тях идват от специализирани ферми.
С широката популярност на тази традиция е нужно да се адресират въпроси, свързани с влиянието на коледните дръвчета върху екологичното равновесие. Много хора смятат използването на изкуствена елха за по-екологичния избор. Най-новите проучвания обаче демонстрират, че в повечето случаи дори отрязаното дръвче е по-добър вариант стига произходът му да е легален. Безспорно най-природосъобразното решение е украсяването на живо дръвче в саксия. То може да бъде засадено след празниците.
При избор на дръвче, което планирате да засадите, е важно да се уверите в няколко неща.
- Произходът му: При покупка на живо дръвче можете да поискате от търговеца документи, които удостоверяват произхода му от български разсадник. Така ще изключите възможността дръвчето ви да е жертва на бракониерство или да е вид, който не би могъл да оцелее след засаждане в български климатични условия. Най-често у нас за коледни дръвчета се използват бяла ела, бял и черен бор и обикновен смърч.
- Обемът на корените: Необходимо е надземната част на дървото да съответства на обема на почвата в саксията. Оводняването на дървото зависи от фината част на кореновата структура. Например за еднометрово дръвче саксията трябва да бъде от поне 25 литра. При това положение дървото може да бъде отглеждано в саксията до максимум две години преди да бъде засадено.
- Разположение в дома: Иглолистните дръвчета не трябва да се поставят близо до директен източник на топлина. Необходимо им е хладно, светло помещение и ежедневно поливане с осигурен добър дренаж. Продължителното излагане на топлината от лампички за украса може да доведе до изсъхване и окапване на игличките. Не е препоръчително дръвчето да остава в отоплено помещение за повече от 14 дни. След този период можете да изкарате саксията на тераса или в градина, където да остане, докато може да бъде засадено през пролетта.
[/dt_vc_list]