10 съвета за мини градина в градския Ви дом
Живеете в град и не разполагате с двор, където да засадите мечтаната градина? Не позволявайте на малките пространства да ограничават въображението Ви. Световните тенденции все повече вървят към утилизиране на наличните пространства и създаването на нетрадиционни градини в сърцето на града.
Наличието на повече зеленина в ърбан пейзажите има много предимства – от една страна подпомага контролирането на замърсяването на въздуха, а от друга създава усещане за уют и красота в градовете, които са дом за много хора. Ето няколко съвета за това как да създадете своя градина, независимо от малкото място.
Планирайте
Преценете с какво пространство разполагате за своя малък зелен оазис – миниатюрен двор, тераса, перваз на прозорец или слънчева етажерка, която искате да превърнете във вертикална градина? Важното е да подходите внимателно. Измерете мястото и преценете какви контейнери можете да пригодите.
Почвата
При засаждане на растения в контейнери, винаги избирайте саксийна почва. За разлика от земната, тя е предназначена точно за такава цел, лека е, дренира се по-бързо и е стерилизирана. Това ще осигури на Вашите растения защита от плевели и болести, които могат бързо да ги убият.
Подхранване
Използвайте бавно действащ фертилизатор под форма на гранули. Тъй като ще трябва да поливате редовно, обикновените фертилизатори лесно ще се отмият. Когато изберете такъв под форма на гранули, растенията Ви ще останат добре подхранени в рамките на няколко месеца.био продукти
Поливане
Бъдете внимателни с поливането на растенията. Прекомерното поливане може да доведе до загниване на корените, затова е важно то да е съобразено с нуждите на растението. Не винаги когато растението изгкежда повяхнало, това означава, че има нужда от повече вода – напротив, може да е знак за загниване на корените. Лесен начин да проверите е внимателно да извадите растението от саксията. Ако корените изглеждат покафенели и слузести, намалете поливането. В случай, че използвате за градина открита тераса на висок етаж, имайте предвид, че отразената топлина от околните сгради може да наложи по- често поливане на някои растения.
Избор на растения
Подберете растения, които са подходящи за саксийно отглеждане, не изискват специални условия или много усилия. Такива са например рудбекията, цинията, юка, петуния, hens and chicks.
Билкова градина
Домашната билкова градина е чудесен пример за съчетаване на полезното с красивото. Билките могат да се използват за подправки, за изсушаване за чай или просто да внесат благоухание в дома Ви. Подходящи за отглеждане в градски условия са много от билките, които се използват като пресни подправки в кулинарията – босилек, мащерка, розмарин, салвия.
Купа със сукуленти
Купата с кактуси е страхотен и лесен за поддържане визуален трик. С нея може да украсите например балконската си маса или да добавите детайл върху библиотеката. Трябва Ви единствено плитка кръгла саксия, пълна с почвена смес. Използвайте няколко вида сукуленти- комбинирайте такива с различни цветове и текстура.
Садете вертикално
Вертикалната градина е перфектна опция, когато разполагате с малко пространство. Можете да използвате специално създадени за целта контейнери или да направите свои собствени рафтове – чудесен начин да рециклирате стари щайги например. Висящите саксии и стенни джобове също за удачен вариант. Папрати, бегонии, хоста, сукуленти и пълзящите типове растения са много подходящи за вертикална градина. Когато избирате висяща саксия, вземете предвид удобството – помислете как ще поливате безопасно.
Разположение
Когато избирате растения за балкон, съобразете ги с разположението му. По-сенчестите и хладни терсаси гледащи на север или запад предполагат растителни видове, които да не изискват много слънчева светлина като астилбе, бегония, аметистово цвете, каладиум, папрати. Добре осветените южни и източни балкони са перфектно място за отглеждане на лавандула, асклепия, бял равнец, лилава рудбекия, кореопсис.
Разстояние
Когато пространството Ви е ограничено, все пак е важно да садите на такова разстояние, че да осигурите на всяко отделно коренче достатъчно почва, за да може растението да се храни.
Да внедрите градина в жилищното си пространство е чудесен начин да допринесете за по-чист въздух и да внесете зеленина и спокойствие в дома си. За да си направите мини градина пространството не е толкова важно, колкото мотивацията и вдъхновението.